Jeżeli planujesz zdobyć swoje pierwsze prawo jazdy na pewno zastanawiasz się ile czasu trwa jego wyrobienie po zdanym egzaminie praktycznym w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego oraz jak sprawdzić czy prawo jazdy jest już gotowe. Te same pytania dotyczą również osób, które z różnych powodów muszą wymienić dotychczasowy dokument, a jest ich wiele np. utrata ważności, zmiana nazwiska czy poszerzenie uprawnień.

Obecnie dzięki nowoczesnym metodom możemy sprawdzić status naszego wniosku o wydanie prawa jazdy w bardzo prosty sposób czyli on-line.

Jak sprawdzić czy prawo jazdy jest gotowe?

Pozytywny wynik praktycznego, państwowego egzaminu w Wojewódzkim Ośrodki Ruchu Drogowego uprawnia nas do odebrania prawa jazdy w odpowiednim wydziale komunikacji. Nie można tutaj zapomnieć o opłacie za wydanie dokumentu, która obecnie wynosi 100,50 zł. Dla większego komfortu już teraz urzędy stosują coraz więcej nowoczesnych metod, dzięki którym możemy liczyć na spore udogodnienia. W przypadku prawa jazdy jest to możliwość sprawdzenia on-line statusu naszego wniosku o wydanie prawa jazdy, który możemy zobaczyć na stronie:

https://info-car.pl/new/prawo-jazdy/sprawdz-status-prawa-jazdy

lub

https://www.pwpw.pl/Strefa_wiedzy/Sprawdz_status_wykonania_.html

Ustawo urząd ma 30 dni od daty złożenia wniosku na wydanie dokumentu, jednak bardzo często udaje się to już wcześniej – nawet w ciągu 9-14 dni jeżeli na żadnym etapie – od składania wszelkich koniecznych dokumentów, po płatności – nie popełnimy żadnych błędów. W szczególnych przypadkach, gdy urząd musi wyjaśnić sytuacje danego kierowcy, procedura może przeciągnąć się nawet do 2 miesięcy.

Warto wspomnieć, że jeżeli opłaty za wydanie prawa jazdy dokonamy w urzędzie jeszcze przed egzaminem jest duże prawdopodobieństwo, że korzystając z aplikacji mObywatel uaktualnione dane dotyczące naszego prawa jazdy zobaczymy jeszcze tego samego lub następnego dnia choć oczywiście nie jest to warunek konieczny. W przypadku dokonania płatności po egzaminie ten czas ulegnie wydłużeniu.

Czy rodzaj prawa jazdy wpływa na szybkość wyrobienia dokumentu?

Nie ma znaczenia czy zdałeś egzamin na prawo jazdy kategorii A, kategorii A1, kategorii AM, kategorii B czy kategorii AM długość wyrobienia dokumentu jest każdorazowo taka sama.

Czy po zdanym egzaminie mogę jeździć bez prawa jazdy?

Pozytywny wynik praktycznego egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego z pewnością ogromnie cieszy i aż korci, by jak najszybciej zacząć korzystać z nowych możliwości. Pamiętajmy jednak, że prowadzenie pojazdu po zdanym egzaminie, ale bez wydanego prawa jazdy jest nielegalne i traktowane jako prowadzenie pojazdu bez uprawnień, co może skończyć się dotkliwą karą. Warto uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż odbierzemy dokument, by zaraz potem cieszyć się nowym prawem jazdy.