Zastanawiasz się nad zrobienie prawa jazdy kategorii AM, ale nie jesteś pewny ile może kosztować? Jakie wydatki należy ponieść? Odpowiadamy!

 

W Polsce, aby rozpocząć kurs na prawo jazdy kategorii AM kandydat może zgłosić się do
szkoły jazdy na 3 miesiące przed ukończeniem 14 lat. W przypadku państwowego egzaminu teoretycznego oraz praktycznego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego możliwe jest zapisanie się i przystąpienie do egzaminowania na miesiąc przed ukończeniem wymaganego wieku, natomiast prawo do odebrania i korzystania z prawa jazdy danej kategorii możliwe jest najprędzej w dniu urodzin. Od razu pojawia się pytanie jakie wydatki wiążą się z uzyskaniem powyższego uprawnienia? Koszty kursu prawa jazdy kategorii AM w wersji podstawowej w 2024 roku w Bydgoszczy mieszczą się zazwyczaj między 2 000, a 2500 zł. Aby odpowiedzieć na pytanie „Ile kosztuje prawo jazdy AM?” koniecznie trzeba uwzględnić wszystkie koszty uzyskania prawa jazdy, nie tylko cenę samego kursu w ośrodku szkolenia kierowców.

Jakie koszty związane są ze zdobyciem prawa jazdy
kat. AM w 2024 r.?

Zdobycie upragnionego prawa jazdy to nie tylko sam kurs w szkole jazdy.  Analizując wszelkie wydatki koniczne jest przeanalizowanie drogi jaką musimy przebyć by zdobyć interesujące nas prawo jazdy. W pierwszej kolejności koniecznie jest wyrobienie numeru PKK (Profil Kandydata na Kierowcę) w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania. Aby uzyskać taki profil należy wykonać badania lekarskie u lekarza uprawnionego do badań kierowców mieszczące się zazwyczaj w kwocie ok. 200 zł. Ważna jest także wizyta u fotografa, ponieważ wraz z orzeczeniem lekarskim i dokumentem tożsamości niezbędne jest dostarczenie aktualnej fotografii. Ważność takiego zdjęcia to pół roku, dlatego w większości przypadków dolicza się koszt przygotowania fotografii – ok. 30-50 zł.

Co obejmuje cena kursu na prawo jazdy kategorii AM?

Cena kursu prawa jazdy kategorii AM w naszej szkole jazdy obejmuje:
– zajęcia teoretyczne możliwe w wersji online lub online łączonej z uzupełniającymi zajęciami stacjonarnymi. Każdy kursant otrzymuje niezbędne materiały i dostępy do nich, a także wsparcie podczas całego procesu nauki,
– zajęcia praktyczne w liczbie 20 godzin jazdy obejmujące zajęcia na placu manewrowym oraz jazdę po mieście i okolicach.

Egzamin państwowy w WORD i wydanie prawa jazdy

Chcąc zdobyć prawo jazdy AM po przyswojeniu wszystkich materiałów udostępnianych w pierwszej części kursu potrzebne jest przystąpienie do egzaminu państwowego z teorii w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Pozytywny wynik egzaminu jest warunkiem przystąpienia do części praktycznej. Cena takiego egzaminu wynosi obecnie 55 zł. Natomiast po zakończeniu praktyki z pozytywnym wynikiem egzaminu wewnętrznego konieczne jest umówienie się na egzamin państwowy w WORD i uiszczenie opłaty w wysokości 222 zł. Aktualne ceny egzaminów warto sprawdzić na stronie interesującego nas ośrodka WORD. Po zaliczonym egzaminie na prawo jazdy kategorii AM pozostaje już tylko uiszczenie opłaty w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania w wysokości 100,50 zł w celu wydania prawa jazdy. Decydując się na zdobycie wymarzonych uprawień ważne jest, aby nie skupiać się jedynie na pytaniu “ile kosztuje prawo jazdy kategorii AM?”, ale zwrócić uwagę również na wszelkie kwestie dotyczące wyposażenia ośrodka szkolenia kierowców, pojazdów z jakich korzystają, doświadczenia instruktorów. To wszystko składa się na niezbędne elementy potrzebne do zdobycia wymarzonego prawa jazdy na motocykl.