Aby zdobyć prawo jazdy kategorii B lub B z automatyczną skrzynią biegów konieczne jest spełnienie szeregu wymagań. Po pierwsze, kandydat musi przejść badanie lekarskie potwierdzające zdolność do prowadzenia pojazdów. Takie badania musi przeprowadzić lekarz uprawniony do badań kierowców. Uzyskane w ten sposób orzeczenie lekarskie jest konieczne, aby wyrobić Profil Kandydata na Kierowcę w wydziale komunikacji urzędu odpowiedniego dla adresu zameldowania. Numer PKK uprawnia nas do zapisania się na interesujący nas kurs, na który możemy zapisać się na 3 miesiące przed ukończeniem wymaganego wieku (w przypadku kategorii B jest to 18 lat).

 

Pierwsza część kursu obejmuje część teoretyczną, którą należy zakończyć pozytywnym wynikiem egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, aby móc przystąpić do drugiej części kursu, czyli zajęć praktycznych.

Kiedy mogę przystąpić do egzaminu?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, rozpoczęcie kursu w szkole jazdy możliwe jest na 3 miesiące przed ukończeniem wymaganego wieku, natomiast do egzaminów w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego można przystąpić najprędzej na 1 miesiąc przed. Warto też zapamiętać, że samo prawo jazdy można odebrać najprędzej w dniu urodzin.

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kategorii B?

Egzamin praktyczny składa się z dwóch części – na placu manewrowym oraz podczas tzw. jazdy “po mieście”.

Zadania na placu manewrowym obejmują:

  • sprawdzenie stanu technicznego pojazdu – w tym zadaniu automatycznie losowane są dwa zadania z zakresu kontroli technicznej pojazdu m.in. sprawdzenie płynów i świateł.
  • przygotowanie się do jazdy – ustawienie fotela i lusterek, zapięcie pasów,
  • zadania na placu manewrowym – aby zakończyć ten etap należy poprawnie wykonać jazdę po łuku do przodu i do tyłu oraz ruszanie na wzniesieniu.

Zadania podczas jazdy na drogach publicznych egzaminator ocenia sposób zachowania się wobec innych uczestników ruchu, umiejętność oceny potencjalnych zagrożeń, sposób wykonywania manewrów.

Ile trwa egzamin na prawo jazdy kategorii B?

Średni czas trwania egzaminu praktycznego kategorii B to 40 minut, oczywiście egzaminator może zakończyć taki egzamin wcześniej. Po jego zakończeniu omówiony zostaje jego przebieg oraz wszelkie ewentualne błędy.