Ile jest ważny kurs na prawo jazdy?

Często pojawiającym się pytaniem wśród obecnych i przyszłych kursantów jest: jak długo ważny jest kurs na prawo jazdy? Wbrew pozorom osoby, które zakończyły kurs pozytywnym wynikiem egzaminu wewnętrznego w szkole jazdy, ale nie zdały egzaminu państwowego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego i drugi raz do niego nie podeszły albo nie spróbowały podejść do niego choć raz to nie rzadkie przypadki.

Pytanie to zaprząta również głowę osób, które zakończyły kurs w ośrodku szkolenia kierowców kilka lat wcześniej, a teraz chciałyby jednak spróbować swoich sił na egzaminie w WORD. Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od konkretnej sytuacji kursanta.

Czy kurs prawa jazdy jest bezterminowy?

Przede wszystkim należy nadmienić, że osoby, które zakończyły kurs w szkole jazdy przed 1 lipca 1998 r. będą musiały odbyć całą drogę pozyskiwania uprawnień od początku. Zaczynając od badań, po wyrobienie numeru PKK (Profil Kandydata na Kierowcę), a kończąc na przygotowaniu teoretycznym i praktycznym oraz zakończeniu kursu pozytywnym wynikiem egzaminu wewnętrznego.

Natomiast osoby, które zakończyły kurs po 1 lipca 1998 r. są w bardziej komfortowej sytuacji, ponieważ nastąpiła wtedy zmiana przepisów. Zgodnie ze zmianą kursy, które odbyły się po tej dacie ważne są bezterminowo, jednak konieczne może być dostarczenie nowych badań lekarskich. Dodatkowo ważne może być także dostarczenie zaświadczenie o ukończeniu kursu. Sytuacja każdego z kandydatów na kierowcę może być zupełnie inna, dlatego zawsze warto zasięgnąć porady jakie dokumenty są w danym przypadku konieczne i co musimy zrobić aby je uzyskać.

Ważne jest także, aby pamiętać, że kurs prawa jazdy jest zakończony po uzyskaniu pozytywnego wyniku z praktycznego egzaminu wewnętrznego w szkole jazdy. Wyjeżdżenie np. 30 godzin w przypadku prawa jazdy kategorii B, czy 20 godzin dla kategorii A nie świadczy o zakończonym kursie.

Czy egzamin teoretyczny w WORD jest ważny bezterminowo?

Zdarzają się sytuacje, w których kursanci podchodzą jedynie do teoretycznego, państwowego egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, ale nie podchodzą później do części praktycznej lub nie udało im się jej zdać. Jeżeli egzamin odbył się i został zaliczony po 24 sierpnia 2014 roku wtedy jest ważny bezterminowo. Chcąc uzyskać uprawnienia do kierowania danym pojazdem zostanie jedynie podejście do egzaminu praktycznego.

Podsumowując – tak jak wyżej wspomnieliśmy sytuacja odnośnie ważności przebytego kursu jest różna w zależności od kursanta. Aby rozwiać wszelkie ewentualne wątpliwości skontaktuj się z nami – postaramy się znaleźć rozwiązanie. 🙂