Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy 2024?
Rozpoczynając kurs na każdą z nowych dla nas kategorii prawa jazdy obowiązuje nas państwowy egzamin teoretyczny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Sytuacjami, w których teoria nas nie obowiązuje to:
- gdy posiadamy już kategorię B lub C i poszerzamy uprawnienia odpowiednio do kategorii B+E lub C+E,
- gdy posiadamy kategorię A1 lub A2 i poszerzamy uprawnienia do kategorii A2 lub A.
W pozostałych przypadkach egzamin teoretyczny nas nie ominie.
Jak wygląda teoretyczny egzamin na prawo jazdy?
Państwowy egzamin teoretyczny w WORD odbywa się w sali komputerowej. Każda z osób uczestnicząca dostaje do dyspozycji swoje stanowisko oraz przypisany komputer, na którym odbędzie się docelowy egzamin. Przebieg egzaminu jest dokładnie tłumaczony przez egzaminatora przed startem, a sam system jest bardzo intuicyjny. Dodatkowo przed rozpoczęciem weryfikowana jest tożsamość każdego z uczestników egzaminu dlatego trzeba mieć przy sobie ważny dokument – dowód lub paszport.
Egzamin teoretyczny na prawo jazdy – szczegóły
Egzamin odbywa się na komputerze i ma formę testu jednokrotnego wyboru. Łącznie składa się z 32 pytań i dzieli się na:
- 20 pytań dotyczących wiedzy podstawowej. W tej części udzielamy odpowiedzi zaznaczając „TAK” lub „NIE”. Pytania te posiadają różną punktacje
– 3 punkty możemy otrzymać za każdą poprawną odpowiedź w 10 z 20 pytań, są to pytania o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
– 2 punkty za każdą poprawną odpowiedź z 6 pytań o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym,
– 1 punkt za każdą poprawną odpowiedź z 4 pytań o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. - pozostałe 12 pytań dotyczy wiedzy specjalistycznej. Tutaj do wyboru mamy jedną z trzech bardziej złożonych odpowiedzi i musimy zaznaczyć odpowiednio „A”, „B” lub „C”. W tym przypadku punktacja również jest podzielona:
– 3 punkty możemy otrzymać za każdą poprawną odpowiedź w 6 pytaniach, są to pytania o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
– 2 punkty za każdą poprawną odpowiedź w 4 pytaniach o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym,
– 1 punkt za każdą poprawną odpowiedź w 2 pytaniach o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Łącznie daje nam to 74 punkty, które możemy maksymalnie uzyskać. Minimalny próg punktów, aby cieszyć się pozytywnym wynikiem egzaminu to 68. Na rozwiązanie wszystkich zadań mamy 25 minut. Warto pamiętać, że po udzieleniu odpowiedzi nie możemy cofnąć się już do poprzednich pytań i nic w nich zmienić dlatego konieczne jest mocne skupienie przy każdym z pytań.
Po przebrnięciu przez wszystkie pytania wynik egzaminu widoczny jest na ekranie, co w zupełności wystarczy, ponieważ obecnie dane przesyłane są do ośrodków szkolenia drogą elektroniczną. Nie potrzebujemy już specjalnych, papierowych wydruków, choć oczywiście na życzenie osoby egzaminowanej egzaminator może przygotować taki wydruk z uzyskanym wynikiem oraz arkuszem udzielonych odpowiedzi.
Może zainteresują Cię nasze kursy na prawo jazdy: